اندازه گیری دما

اندازه گیری دما

تجهیز اندازه گیری دما مبتنی بر امواج مادون قرمز

 

اندازه­ گیری دما، امروزه یکی از مطرح ­ترین روش ­های اندازه ­گیری پارامتر برای کنترل و پایش فرآیند در صنایع به حساب می ­آید. روش ­های اندازه­ گیری دما با توجه به قابلیت اطمینان فرآیندهای کارخانه، ایمنی و شرایط محیطی متفاوت هستند. با انتخاب روش­ های اندازه ­گیری دما متناسب با کاربرد موردنظر و مطالعه ­ی ملزومات آن روش می­ توان محصول موردنظر را پیدا کرد. از متداول­ترین روش­ های اندازه ­گیری دما در صنعت می ­توان به اندازه ­گیری دما با استفاده از ترموکوپل، اندازه ­گیری دما با استفاده از دماسنج ­های مقاوتی(RTD) و اندازه­ گیری دما با استفاده از دماسنج غیرتماسی مادون قرمز (Infrared Thermometer) اشاره کرد.

در حال حاضر، تجهیز دماسنج غیرتماسی مادون قرمز تنها محصول تولیدی شرکت مهندسی پنگان الکترونیک در حوزه اندازه ­گیری دما می­باشد. دماسنج غیر تماسی مادون قرمز سری IRT100 از قابلیت اندازه گیری دقیق دمای اجسام ثابت و متحرک بدون تماس با ججسم موردنظر برخوردار هستند. اینکار با استفاده از آشکارساز مادون قرمز تعبیه شده بر این سنسنورها انجام می­گیرد. طول موج امواج مورد پردازش توسط این تجهیز شامل امواج 5 الی 12 میکرومتر می­شود. سیستم جانبی تمیز کننده هوای فشرده امکان استفاده از این سنسور را در محیط های با آلودگی بسیار زیاد فراهم می کند. همچنین عدم نیاز به منبع تغذیه جداگانه و تامین انرژی دستگاه از مدار 4-20mA باعث راحتی کاربری دستگاه شده است. از خصوصیات برجسته و متمایزکننده این نوع تجهیزات نسبت انواع دیگر سرعت بالای پاسخ آنها به علت غیرتماسی بودن می­باشد.

علاوه بر این، شرکت مهندسی پنگان الکترونیک این آمادگی را دارد که تجهیزات اندازه­ گیری دمایی که به علّت خاص بودن مسئله در لیست محصولات وجود ندارد؛ به عنوان پیشنهاد دریافت کند. در نهایت، با بررسی امکان ­سنجی پیشنهادات دریافتی، ثبت سفارش انجام خواهد شد. همچنین شایان ذکر است که شرکت مهندسی پنگان الکترونیک در همه­ ی مراحل طراحی، نصب، راه ­اندازی و همچنین تعمیر و نگهداری، پشتیبانی ­های لازم و مشاوره ­های مورد نیاز برای این تجهیزات را به انجام می­آورد.

 

مزایا:

  • دمای اندازه گیری بین -20 تا +300درجه سانتیگراد
  • دمای کاری سنسور بین -20 تا +100 درجه سانتیگراد
  • دقت اندازه گیری 2 درصد فول اسکیل
  • تغذیه از طریق Loop Power
  • ارتباط آنالوگ استاندارد 4-20mA
  • طول موج اندازه گیری مادون قرمز 5-12 um
  • قابلیت را­ه­اندازی اولیه و پایش از طریق رابط بلوتوث