اندازه گیری سطح

اندازه گیری سطح

اندازه گیری مداوم سطح و تشخیص نقطه ای سطح برای مواد سیال و مواد جامد حجمی و پودری

 

امروزه، اندازه گیری سطح به یکی از مهمترین ملزومات پروسه ­های کنترل و اتوماسیون در صنعت تبدیل شده است. بهره­ مندی از یک کیفیت تولید ثابت، ایمنی کارخانه، بازدهی و بهره ­وری اقتصادی از جمله مهم­ترین جنبه­ های علاقه­ مندی و نیازمندی به تجهیزات مربوط اندازه­ گیری سطح می­باشد.

تجهیزات ابزاردقیق اندازه­ گیری سطح یا به اختصار سطح ­سنج­ ها، به طور معمول برای اندازه­ گیری سطوح مایعات، مواد خمیری، مواد جامد حجمی و پودری و گازهای مایع، بر روی تانکرها، سیلوها و یا کانتینرهای قابل حمل نصب می­شوند. خوشبختانه برای اندازه ­گیری سطح به صورت پیوسته و همچنین تشخیص نقطه ­ای سطح، طیف وسیعی از روش­ های اندازه­ گیری در دسترس می­باشد که با توجه به خصوصیات مسئله می­توان محصول مورد نیاز را انتخاب کرد.

لازم به ذکر است که روش­های مختلف اندازه­ گیری سطح، با توجه به جنس ماده موردنظر، دقت اندازه­ گیری مورد نیاز، نحوه پایش و نگهداری از محصول و قیمت تمام شده آن طیف وسیعی از محصولات را در بر می­گیرند. با انتخاب روش­ های اندازه­ گیری متناسب با کاربرد موردنظر و مطالعه ­ی ملزومات آن روش، می­ توان محصول موردنظر را پیدا کرد.

در حال حاضر سه خانواده سطح سنج آلتراسونیک، سطح ­سنج الکترومکانیکی و تجهیزات تشخیص نقطه­ ای سطح با امواج رادیویی جزو محصولات تولیدی مرتبط با اندازه­ گیری سطح این شرکت هستند. خانواده سنسورهای اندازه­ گیری سطح آلتراسونیک در دسته تجهیزات اندازه­ گیری غیرتماسی و خانواده سنسورهای اندازه­ گیری سطح الکترومکانیکی در دسته تجهیزات اندازه­ گیری تماسی قرار می­گیرند. همچنین شایان ذکر است که شرکت مهندسی پنگان الکترونیک در همه ­ی مراحل طراحی، نصب، راه­ اندازی و همچنین تعمیر و نگهداری، پشتیبانی­ های لازم و مشاوره­ های مورد نیاز برای این تجهیزات را در نظر گرفته و انجام می­دهد.

مزایا:

  • امکان اندازه­ گیری سطح و استفاده از اطلاعات مخازن در فرآیند سیستم کنترل و اتوماسیون
  • تنوع ادوات اندازه­ گیری سطح به صورت تماسی و غیر تماسی با توجه به شرایط مواد و مخازن
  • امکان استفاده در مخازن چند سطحی مانند تیکنرهای خمیری صنایع
  • امکان استفاده در شرایط ویژه مانند مخازن با بخارات اسیدی و صنایع غذایی