اهمیت تجهیزات ابزاردقیق در صنایع مختلف

اهمیت تجهیزات ابزار دقیق

اهمیت تجهیزات ابزاردقیق برای صنایع مختلف مانند صنایع آب و فاضلاب، صنایع فولاد و معدنی، پتروشیمی و در کل کارخانجات در حدی است که عملاً ادامه حیات و رقابت پذیری آنها را شدیداً تحت تأثیر قرار خواهد داد. همچنین با توجه به اینکه معمولاً این تجهیزات از جمله اقلام وارداتی و حتی تحریمی کشور هستند، دارای قیمت تمام شده و خدمات پس از فروش بسیار بالایی می باشند. بنابراین تأمین آنها یکی از دغدغه های اصلی صنایع در استان و کشور می باشد. البته استان کرمان به رغم بهره گیری از معادن غنی خود و ایجاد کارخانجات برزگ مرتبط، یکی از بزرگترین مصرف کننده های این تجهیزات در کشور می باشد.

هر کسب و کار و بنگاه اقتصادی می بایست جهت افزایش تاب آوری خود در بازار، توسعه فعالیت های خود و در نهایت سودآوری چشم گیر در طولانی مدت اهدافی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت متناسب با شرایط صنعت خود تعریف کند. این اتفاق زمانی به صورت عملی برای یک بنگاه اقتصادی رقم می خورد که تمرکز آن همیشه بر به روز نگه داشتن محصولات و خدمات خود جهت تطبیق پذیری هر چه بیشتر با نیازهای مشتری و استقلال در انتخاب مسیر دلخواه می باشد. بنابراین توجه به اهداف همراه با چشم پوشی از سودهای کوتاه مدت خارج از مسیر تعریف شده می توان یکی از مهمترین استراتژی های هر سازمانی باشد.

شرکت پنگان الکترونیک با سال ها تجربه در زمینه طراحی و تولید تجهیزات ابزاردقیق موفق به تولید محصولاتی دانش بنیان در این حوزه شده است که فاقد نمونه داخلی بوده اند و صنایع جهت رفع نیاز خود تا قبل از آن یا به سختی آنها را وارد می کردند و یا از محصولات جایگزین مشابه با تکنولوژی و کارایی پایین تر استفاده شده است. از جمله محصولات هایتک این شرکت میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سطح سنج اولتراسونیک:

این محصول که به عنوان تنها تولید کننده آن در داخل کشور هستیم از اولین محصولات ما بوده که بیشتر در سنجش سطح و حجم مایعات موجود در مخازن و حوضچه‌های صنعتی به‌کار می‌رود؛ در واقع این دستگاه با استفاده از امواج مافوق صوت و بدون ایجاد هیچ‌گونه تماس فیزیکی با مایعات، سطح آنها را اندازه‌گیری می‌کند. این محصول از نظر دقت و کیفیت ساخت، کاملاً توانایی رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارد. بیشترین کاربرد این محصول در صنایع آب و فاضلاب، صنایع معدنی و فولادی، صنایع پتروشیمی و نفتی و صنایع غذایی و دارویی می باشد.

  • فلومتر الکترومغناطیس:

دستگاه فلومتر الکترومغناطیسی برای دِبی‌سنجی سیالاتی که دارای هدایت الکتریکی هستند، قابل استفاده است؛ برای مثال از این دستگاه می‌توان در سنجش دبی مایعاتی مانند آب، اسید و سیالاتی که در صنایع فولادی و معدنی به‌کار می‌رود استفاده کرد. ما این محصول را در بازه‌ها و ابعاد گوناگونی تولید کرده‌ایم و طراحی تمام بخش‌های آن، از جمله بخش‌های مکانیکی، الکترونیکی، نرم‌افزاری و … را در مجموعه خودمان انجام داده‌ایم؛ این ویژگی باعث شده است محصولات ما در این حوزه، تطبیق‌پذیری بسیار بالایی با سفارش مشتریان داشته باشد. هر چند این محصول با این عنوان دارای چند تولیدکننده داخلی دیگر می باشد اما تمایزهای ایجاد شده در محصول تولیدی این شرکت نسبت به رقباء مانند دقت اندازه گیری بسیار بالاتر، اندازه گیری سیالات حاوی مواد جامد، عمر بالاتر و رفع محدودیت های مربوط به نصب دستگاه باعث شده تا کاربرد آن از صنایع آب و فاضلاب فراتر رفته و در بسیاری از موارد بازارهای انحصاری برای خود ایجاد نماید.

  • تجهیزات ابزاردقیق مورد استفاده در حوزه جاده ای و تونلی:

گروهی از محصولات این شرکت در حوزه کنترل و اتوماسیون جاده ها، تونل ها و هواشناسی کاربرد گسترده ای دارند. از جمله این محصولات بادسنج اولتراسونیک و سنسورهای اندازه گیری میدان دید، دود، مه، گرد و غبار، رطوبت و گازهای CO، NO به روش مادون قرمز می باشند که به عنوان تنها تولید کننده آنها در کشور و خاورمیانه می باشیم

به طور متداول فرایند های کنترل کیفی و تست بوردهای الکترونیکی پس از مونتاژ اولیه در بسیاری از شرکت های داخلی در این حوزه به صورت دستی، چشمی و حداکثر با به کارگیری نرم افزارهای پردازش تصویر صورت می پذیرد. اما این شرکت ضمن به کارگیری روش های مذکور برای هر یک از محصولات خود مدارات الکترونیکی و تجهیزاتی منحصر به فرد طراحی نموده است که به راحتی با دقتی بالا و کمترین هزینه فرایند تست هر یک از محصولات را شبیه سازی نموده و هزینه های مربوط به تست و کنترل کیفیت آنها را بسیار کاهش داده است. همچنین در خصوص تولید و مونتاژ بخش های مکانیکی محصول مانند اتصال لوله و فلنج در محصول فلومتر، موفق به طراحی و ساخت دستگاه مونتاژ اتوماتیک شده ایم که برخلاف سایر روش های تولید این محصول، این مرحله از تولید بسیار سریع تر، با کیفیت تر و مقاوم تر شده است

یکی دیگر از فرایندهای کلیدی و حائز اهمیت در تولید تجهیزات ابزاردقیق، کالیبراسیون محصول نهایی می باشد. لازم به ذکر است در حال حاضر بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی فعال در این حوزه، این مرحله را برای محصول فلومتر به روش مقایسه دبی لحظه ای و به صورت کاملاً دستی انجام می دهند اما سیستم کالیبراسیون دبی طراحی و پیاده سازی شده در این شرکت به صورت حجمی و با عبور هزاران لیتر آب و اعمال ضرایب کالیبراسیون به صورت اتوماتیک و همزمان برای چندین دستگاه می باشد که ضمن افزایش دقت و سرعت، خطاهای انسانی در این زمینه را بسیار کاهش داده است

یکی از سیاست های اجرائی این شرکت که ناشی از چشم انداز ما در تولید محصولات ابزاردقیق متنوع و کاربردی در جهت رفع نیازهای صنعتی در کمترین زمان ممکن می باشد، طراحی ماژولار بخش های مختلف محصولات می باشد. این روش طراحی که اجراء آن در چارت سازمانی شرکت هم به چشم میخورد باعث شده تا در صورت نیاز به ارتقاء و تغییر طراحی هر قسمت از محصول و یا حتی طراحی یک محصول جدید با به کارگیری ماژول های از پیش طراحی شده در سایر محصولات شرکت در کوتاه ترین زمان این اتفاق محقق گردد. در این نوع سازماندهی که واحدهای مختلف شرکت اعم از الکترونیک، مکانیک و مهندسی مواد دارای تیم های تحقیق و توسعه تخصصی مختص به خود بوده و فعالیت های خود را با هماهنگی با واحد تحقیق و توسعه مرکزی شرکت پیش می برند، باعث شده در هر زمان در صورت مواجهه با مشکلی در تهیه هر یک از قطعات و مواد اولیه محصولات به سرعت انعطاف ایجاد نموده و طراحی همان بخش را با شرایط جدید منطبق نماید. خوشبختانه همین ساختار باعث شده در سال های اخیر با وجود تحریم ها و ناپایداری های بازارهای داخلی و خارجی با عدم قطعیت ها کنار آمده و به نحوی رضایت بخش در کورس رقابت باقی بمانیم

در سال های گذشته تیم طراحی این شرکت با خلق چندین محصول دانش بنیان، موفق به ایجاد بازارهای منحصر به فردی در داخل کشور شده که ضمن صرف هزینه های کمتر برای مشتریان خدمات پس از فروش سریع تر و باکیفیت تری نیز برای آنها فراهم نموده است. به عنوان مثال برای محصول فلومتر الکترومغناطیس طراحی بخش های مختلف دستگاه به نحوی صورت گرفته است که کاربرد آن فراتر از صنایع آب و فاضلاب گردیده و در حال حاضر به عنوان تنها تأمین کننده آن در صنایع فولادی با کاربرد اندازه گیری دبی سیالات دوغابی (اصطلاحاٌ سیال اسلاری) شناخته شده ایم.

به عنوان نمونه ای دیگر محصولات ابزاردقیق جاده ای و تونلی این شرکت می باشد. در حال حاضر تجهیزات تونلی و جاده‌ای زیادی در کشور وجود دارد که مشغول به‌کار هستند؛ اما تلاش ما در مجموعه پنگان الکترونیک، انتخاب حوزه‌ای برای فعالیت بوده است که تا پیش‌از آن هیچ‎کدام از تولیدکنندگان داخلی یا حتی تولیدکنندگانی در سطح خاورمیانه در آن زمینه فعالیت نکرده باشند. طراحی و ساخت تجهیزات ابزاردقیق در حوزه تونلی و جاده‌ای نیز در راستای همین روند و در پروژه احداث آزادراه تهران- شمال شکل گرفت؛ در ابتدا تأمین تجهیزات ابزاردقیق برای این پروژه را شرکتی انگلیسی برعهده داشت، اما با به‌وجودآمدن مشکلات اقتصادی ناشی از اعمال تحریم‌های اقتصادی ناجوانمردانه کشورهای غربی علیه کشورمان، آن شرکت انگلیسی قراردادش را یک‌طرفه فسخ کرد. به این ترتیب بود که مسئولان تصمیم‌گیرنده در این پروژه، ناگزیر از اعتماد و خرید تجهیزات مورد نیازشان از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی شدند. با به‌وجودآمدن شرایط ناشی از تحریم‌ها و متعاقب آن لغو قرارداد شرکت انگلیسی، موفق شدیم این محصولات را در شش‌ماه طراحی و نمونه‌سازی کرده و به تولید انبوه برسانیم. این بخش از محصولات ابزاردقیق ما، پس‌از عبور از آزمون‌های مختلف و دریافت تأییدیه‌های مقرر شده، در پروژه آزادراه تهران- شمال نصب و راه‌اندازی شد. خوشبختانه رضایت از این محصولات به‌قدری بالا بوده است که در فاز دوم این پروژه، نام شرکت ما به‌عنوان تنها منبع تأمین‌کننده تجهیزات ابزاردقیق تونلی و جاده‌ای معرفی شده است.

اهداف اصلی شرکت

ایجاد اشتغال پایدار، رفع گوشه ای از نیاز صنایع داخل کشور در کوتاه مدت و ورود به بازارهای جهانی در بلند مدت از جمله اهدافی است که برای سازمان خود تعریف کرده ایم که خوشبختانه در حال حاضر با اعتماد صورت گرفته به محصولات ما موفق به رفع برخی نیازهای بحرانی از صنایع داخلی شده ایم که خود حاصل ایجاد دانشی بنیادی در محصولات شرکت در سال های گذشته و ایجاد اشتغالی پایدار بوده است و باور داریم که در آینده ای نه چندان دور نام کشور عزیزمان در سایر کشورها در این حوزه به خوشنامی خواهد درخشید.

 

و من الله توفیق

علی اسماعیلی – مدیر عامل