سنسورهای لول سوئیچ ارتعاشی

آشنایی با سنسورهای تشخیص سطح ارتعاشی، اجزاء، نحوه­ی عملکرد، مزایا و معایب

فهرست مطالب

معرفی تجهیزات اندازه ­گیری سطح نقطه ­ای و نحوه عملکرد آنها

تجهیزات اندازه­ گیری سطح به طور کلی به دو دسته اندازه ­گیری سطح نقطه­ ای و اندازه­ گیری سطح پیوسته تقسیم می ­شوند. سنسورهای اندازه­ گیری سطح نقطه­ ای (Point level measurement) برای تعیین کردن یک ارتفاع از قبل مشخص شده استفاده می ­شوند. به طور معمول، از این سنسورها به عنوان یک سیستم هشداردهنده برای تعیین حالت مخزن با سطح بالا (مخزن پر شده) و سطح پایین (مخزن خالی شده) استفاده می ­شود. این در حالی است که سنسورهای اندازه­ گیری سطح پیوسته (Continuous level sensors) توانایی اندازه­ گیری سطح در تمام حالات را به صورت دقیق دارند. در نتیجه خروجی سنسورهای اندازه ­گیری سطح پیوسته به صورت آنالوگ برای نمایشگر یا استفاده در سیستم کنترلی استفاده می ­شود. با اینکه سنسورهای اندازه­ گیری سطح پیوسته بسیار پیشرفته ­تر هستند و امکان اندازه­ گیری دقیق و پایش سطح در تمام سطوح فراهم می ­کنند. امّا در بسیاری از موارد با توجه به کاربرد موردنظر و نحوه­ی طراحی پروسه، استفاده از سنسورهای اندازه ­گیری سطح نقطه ­ای رایج می­ باشد.

سنسورهای لول سوئیچ ارتعاشی

معرفی تجهیزات تشخیص سطح ارتعاشی و نحوه عملکرد آنها

تجهیزات تشخیص سطح ارتعاشی مانند اغلب تجهیزات ابزاردقیق از دو قسمت اصلی، ترانسمیتر و سنسور تشکیل شده است. کار اصلی، اندازه­ گیری توسط سنسور انجام می­ گیرد. قسمت ترانسمیتر کار ارسال داده به اتاق کنترل و قسمتی از پردازش­ های مورد نیاز را انجام می­ دهد.

سنسورهای لول سوئیچ ارتعاشی

قسمت سنسور این تجهیز، همانند آنچه در شکل بالا آورده شده است از دو میله­ ی ارتعاشی تشکیل شده است. مکانیزم عملکرد این تجهیز به گونه ­ای است که دو میله ­ی سنسور دائماً در حال ارتعاش باشند. هنگامی که سطح مخزن به حدی می ­رسد که میله ­های سنسور داخل مواد قرار می ­گیرند؛ فرکانس ارتعاش میله­ ها تغییر کرده و سنسور سطح ماده را تشخیص می ­دهد. همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد این تجهیز جزء تجهیزات اندازه­ گیری سطح به صورت نقطه­ ای می ­باشد. به عبارت دیگر، با استفاده از این تجهیز تنها می­توان عبور یا عدم عبور سطح ماده از یک سطح نقطه ­ای مشخص تشخیص داد.

سنسورهای لول سوئیچ ارتعاشی

نکات نصب و راه ­اندازی تجهیزات تشخیص سطح ارتعاشی

تجهیزات تشخیص نقطه­ ای سطح یا همان لول سوئیچ ­ها، به دو صورت عمودی و افقی قابل نصب هستند. البته در نصب افقی این تجهیز معمولاً سنسور را با یک زاویه کوچک نسبت به افق قرار می ­دهند به نحوی که پایه­ های سنسور پایین­ تر از ترانسمیتر آن قرار بگیرد.

سنسورهای لول سوئیچ ارتعاشی

نکته­ ی دیگری در مورد نصب سنسورهای تشخیص سطح ارتعاشی وجود دارد این است که نباید این سنسورها در دهانه­ ی ورودی یا خروجی مخزن قرار بگیرند. در صورتی که امکان نصب آن در محل دیگری نباشد بایستی بر بالای آن یک مانع نصب شود. به طوری که مواد واردشونده به مخزن با سسنور تماس برقرار نکنند.

کاربردهای سنسورهای تشخیص سطح نقطه ­ای

  • محافظت از سرریزشدن مخازن

سرریزشدن مخازن برای محیط صنعتی و افراد حاضر در محیط ممکن است خطرساز باشد. علاوه بر این سرریزشدن مخازن منجر به از دست دادن قسمتی از محصول و همچنین ایجاد هزینه ­های تمیز کردن محیط شود.

  • آلارم سطوح بیشینه و کمینه مخازن

استفاده از سنسورهای تشخیص سطح نقطه­ ای در مخازن به جهت آلارم میزان کمینه و بیشینه سطح یک امر رایج در صنعت می­ باشد.

  • کنترل پمپ و محافظت از پمپ در حالت خالی بودن لوله

با تشخیص نقطه ­ای سطح می­توان پمپ را از خطر کارکردن در حالت خالی از سیال حفظ کرد. همچنین در بسیاری از فرآیندها نیاز به کنترل سطح در بین دو سطح مشخص می باشد. این کار با استفاده از تجهیزات تشخیص سطح نقطه ­ای امکان ­پذیر خواهد بود.

  • تشخیص نشتی

فلنج ­ها، گسکت ­ها، آب ­بندی ­ها و سیالات خورنده هر کدام به تنهایی از پتانسیل ایجاد یک نشتی نامناسب برخوردار هستند. بسیاری از کاربران برای جلوگیری از نشت مواد، مخازن را بر روی سینی ­ها نصب می ­کنند. استفاده از لول سوئیچ ­ها در این ساختار باعث می ­شود که نشتی به سرعت و با دقت بالا تشخیص داده شود. این کار در نهایت منجر به کاهش هزینه ­های تحمیلی احتمالی می ­شود.

در این نوشتار سعی شد که تجهیزات تشخیص سطح ارتعاشی، اجزای اصلی آنها، مکانیزم عملکرد آنها و همچنین تعدادی از کاربردهای آنها به طور مختصر مورد بررسی قرار بگیرد. در نهایت پیشنهاد می ­شود برای مرور هرچه بهتر مباحث مطرح­شده، کلیپ ویدئو زیر را مشاهده کنید.